Promised Land Art Festival Open Day. Ziemia Obiecana branży kreatywnej

Promised Land Art Festival organizowany przez CD PROJEKT RED we wrześniu w EC1 Łódź to wydarzenie środowiskowe dla branży kreatywnej. W ramach kilkudniowego programu – pod patronatem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – odbywa się Open Day, adresowany zwłaszcza do osób, które dopiero poszukują inspiracji w świecie gamedevu.

Uczestnictwo w PLAF ma różne wymiary, z których dwa najważniejsze to: wiedza i relacje. Podczas prelekcji dostajemy informacyjne pigułki wtajemniczenia, dzięki którym zaczynamy współdzielić doświadczenia i zaczynamy lepiej rozumieć kierunki artystyczne. Bez wątpienia jest to też przestrzeń tkania sieci relacji, w które można złapać smaczne projekty w ciągu swojego życia zawodowego. Główna oś wydarzenia biegnie więc wśród profesjonalistów; cena karnetów również zamyka niektóre drzwi osobom, dla których tworzenie gier wideo to wciąż jeszcze materia marzeń, a nie codzienność zawodowa. Ale misją Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 jest uczynić wiedzę bardziej dostępną. Z tej potrzeby wyrasta Open Day, który za cenę 40-złotowego biletu umożliwia włączenie się w bystry nurt kreatywności. Egalitarny kontekst bierze się z wiary, że trzeba wspierać rozwój talentów, często poukrywanych w pokojach z komputerem w blokach i kamienicach Łodzi.

Do tego nawiązuje zresztą festiwalowy program – podczas dnia otwartego odbędzie się wykład Jakuba Jabłońskiego „Demokracja w sztuce. Nawet najmniejsi z nas mogą mieć twórczy wpływ w świecie gigantycznych korporacji i wielkich praw własności intelektualnej. 

Z kim będziemy rozmawiać o kreatywności?

Niedawno światło dzienne ujrzał program Open Day. 2 września z wykładami wystąpią m.in. Julia Szynkaruk, Kasia Zielińska i Paweł Sasko. Pierwsza z nich – Julia Szynkaruk – jest świetnym przykładem (wciąż możliwym w świecie gier) drogi od pucybutki do milionerki. Choć ma wykształcenie muzyczne, to pasja poprowadziła ją w stronę gier wideo. Zaczynała jako testerka jakości, by w końcu zostać producentką przy zespole odpowiedzialnym za projekty artystyczne dla Dying Light 2 Stay Human. Z kolei Kasia “Kafis” Zielińska pracuje jako Lead Concept Artist w studiu Techland, gdzie przewodzi zespołowi artystów i artystek koncepcyjnych w pracach nad nową grą AAA. Kasia poprowadzi wykład „Wszystkie koty są niebieskie: referencje i inspiracje w sztuce koncepcyjnej”. Doświadczeniem podzieli się też Paweł Sasko, który uczestniczył w powstawaniu hitowych produkcji CD PROJEKT RERD – Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077.

Kluczowym elementem Open Day jest też portofolio reviews. W trakcie wydarzenia można skonsultować własne dokonania z zespołem ekspertów (m.in. Pawłem Mielniczukiem, Jakubem Knapikiem, Lucjanem Więckiem, Yamadu Orce i Michałem Niewiarą). Komentarz do twórczości na pewno stanie się budulcem do przemyśleń i drogowskazem do dalszej pracy.

Pełny program i zakup biletów dostępne pod adresem: https://www.promisedland-artfestival.com/pl/openday

Skip to content