Komiks3
O komiksie opowie Wam ulokowana na dwóch piętrach wystawa stała. Dowiecie się, jak czytać komiksy, jak powstają, kim są tworzący je ludzie, o czym opowiadają, jak inspirują innych twórców, a także jak wyglądał ich rozwój w Polsce. Interaktywna, przekrojowa ekspozycja wykorzystująca zarówno reprodukcje cyfrowych grafik, jak i oryginalne plansze, szkice i artefakty przybliży Wam bogactwo polskiej sztuki komiksowej.
Po wystawach oprowadzą Was ulubieni bohaterowie komiksowi wielu pokoleń: Tytus, Romek i A’Tomek, Kajko i Kokosz, Thorgal i Louve, a także ryjówka Dobrzyk („Ryjówka Przeznaczenia”) i Wiktoria wraz z Bajką z komiksu „Bajka na końcu świata”. Zaprezentujemy Wam dzieła ponad setki rysowników, scenarzystów, kolorystów i literników.
Gatunkix
Jeśli wydaje Wam się, że komiksy są tylko dla dzieci, a ich bohaterowie zawsze walczą w pelerynach o losy świata – mamy dla Was ekspozycję, która obali te stereotypy! Od dojrzałych opowieści o codziennym życiu, przez kosmiczne wojaże, historyczne epopeje, aż po zabawne przygodówki – przekrój gatunków i poruszanych tematów jest w komiksie ogromny. Słowiańscy wojowie, Kajko i Kokosz, udowodnią Wam, że każdy znajdzie w komiksie coś dla siebie, a światowy komiks to nie tylko superbohaterowie i manga.
Język komiksu
Nim porwiemy Was do świata polskiej sztuki komiksowej, przedstawimy komiks w jego najczystszej postaci. W tej części ekspozycji dowiecie się, czym jest komiks, jak odróżnia się od literatury czy filmu, jak go czytać i rozumieć. Czy komiks można usłyszeć? Jak płynie w nim czas? Do czego tak naprawdę służą ramy komiksowego kadru? O tym wszystkim opowie Wam Tytus de Zoo!
Techniki tworzenia
Do powstania każdej opowieści potrzebny jest najpierw pomysł. Potem do ręki trzeba wziąć ołówek, na kartce stworzyć pierwszy szkic, zaplanować rozkład kadrów, dodać kontur, dobrać kolor… Aż wreszcie komiks ubrać w formę papierowej książeczki! A może to nie jedyny sposób stworzenia komiksu?
Wiking Thorgal i jego córka Louve poprowadzą Was po całym procesie tworzenia komiksu od strony graficznej. Dowiecie się tutaj, jak różnymi technikami posługują się rysownicy, czym jest ich indywidualny styl, jak wygląda proces wydania komiksu i gdzie można zaprezentować efekty swojej pracy!
Scenariusz
Powstanie nawet dwukadrowego komiksu bez dymków zaczyna się od pomysłu. Najczęściej ów pomysł przekształca się w scenariusz komiksowy, bez którego nie może w zasadzie powstać żadna historia! To z niego wyrasta później ostateczny kształt opowieści, od rozkładu kadrów po wypowiedzi bohaterów.
Autorami scenariusza są zarówno skupiający się na tym rzemiośle pisarze, jak i niektórzy rysownicy. I oczywiście scenarzyści komiksowi. Jak powstaje scenariusz? Czy zawsze są w nim rozpisane dymki? Romek i A’Tomek z komiksów Papcia Chmiela przyjrzą się z Wami, jak na piśmie rodzą się komiksowe opowieści!
Komiks i inne media
Co było pierwsze – film czy komiks? Serial czy zeszytówka? Czy z komiksu da się zrobić spektakl teatralny albo słuchowisko? Komiks jest dziś częścią globalnych popkulturowych marek, a jego twórcy czerpią inspirację nie tylko z własnego poletka, ale też z kina, malarstwa, literatury…
Kajko i Kokosz pokażą Wam źródła inspiracji naszych twórców komiksowych i pokażą, jak ważnym elementem współczesnej popkultury jest dzisiaj komiks!
Historia polskiego komiksu
Polski komiks ma już ponad 100 lat! Choć nasz rodzimy rynek jest stosunkowo niewielki, to jego historia jest bogata i pełna fantastycznych dzieł, kolorowych bohaterów i świetnych autorów. Poprowadzi po niej grupa bohaterów współczesnych komiksów: ryjówka Dobrzyk oraz Wiktoria i jej czworonożna towarzyszka Bajka.
Od Koziołka Matołka, przez Funky Kovala, mieszkańców Osiedla Swoboda, aż po Malutkiego Lisa i Wielkiego Dzika – opowiemy Wam historię narodzin najważniejszych polskich serii. Polski komiks nie kończy się na „złotej erze” lat 80. – przekonacie się o tym właśnie na tej ekspozycji!